فقط ایران خیابان شناسایی پلیس آگاهی اخبار حوادث

فقط: ایران خیابان شناسایی پلیس آگاهی اخبار حوادث

گت بلاگز اخبار اجتماعی چه کسی از حال زائران اربعین بعد از زلزله خبر دارد؟

بعد از وقوع زلزله ۷.۲ ریشتری یکشنبه‌شب در عراق که شهرهای مرزی کشورمان را نیز درنوردید، و با توجه به ادامه حضور بعضی زائران ایرانی در عراق بعد از مراسم اربعین، ت

چه کسی از حال زائران اربعین بعد از زلزله خبر دارد؟

چه کسی از حال زائران اربعین بعد از زلزله خبر دارد؟

عبارات مهم : اخبار

بعد از وقوع زلزله ۷.۲ ریشتری یکشنبه شب در عراق که شهرهای مرزی کشورمان را نیز درنوردید، و با توجه به ادامه حضور بعضی زائران ایرانی در عراق بعد از مراسم اربعین، تاکنون ولی اطلاع رسانی کافی راجع به اوضاع زائران کشورمان انجام نگرفته هست.

به گزارش ایسنا، رییس مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر دو ساعت بعد از وقوع زلزله و درحالی که نیروهای امدادی در کشور به حالت آماده باش درآمده بود، در خبری کوتاه اعلام کرد: «همه زائران ایرانی در شهرها و اماکن مقدسه در سلامت کامل هستند». بعد از آن دیگر از اوضاع زائران مجروح و مصدوم خوابیدن شده است در بیمارستان های شهرهای مرزی که کانون زمین لرزه بوده اند و یا زائران در راهِ بازگشت به کشور که احتمالا شب را در شهرهای زلزله زده سپری کرده اند، اطلاعاتی داده نشد.

چه کسی از حال زائران اربعین بعد از زلزله خبر دارد؟

سازمان حج و زیارت که به نوعی متولیِ زائران ایرانی در خارج از کشور به شمار می آید، با وجود پیگیری های خبرنگار ایسنا، خود را به پاسخگویی در این زمینه موظف ندانست و این مسؤولیتِ این پاسخگویی را متوجه هلال احمر دانست؛ درحالیکه مجموعه هلال احمر در شرایط اورژانسیِ پیش آمده در کشور، اولویت خود را طبیعتا به زلزله زده های داخل کشور معطوف خواهد کرد.

شانه خالی کردن از پاسخگویی راجع به اوضاع زائران در طول اربعین بارها اتفاق افتاده؛ روز یکشنبه نیز با آنکه رسانه های عراقی از تصادف خودروی حامل زائران اربعین در راه بازگشت از کربلا و در منطقه ناصریه عراق و همچنین فوت هفت زائر ایرانی خبر دادند، ولی تقریبا تا ساعات نهایی ۲۱ آبان از آخرین اوضاع زائران آن سانحه هیچ خبری نبود.

بعد از وقوع زلزله ۷.۲ ریشتری یکشنبه‌شب در عراق که شهرهای مرزی کشورمان را نیز درنوردید، و با توجه به ادامه حضور بعضی زائران ایرانی در عراق بعد از مراسم اربعین، ت

تا این که آخر دبیر ستاد مرکزی اربعین حسینی در گفت وگویی با یکی از خبرگزاری ها، جزییاتی از این اتفاق و دیگر سوانح اتفاق افتاده در روزهای گذشته را اعلام کرد و آن تصادف مرگبار را که بر اثر برخورد یک دستگاه تریلی ایرانی در منطقه تل اللحم از توابع ناصریه با یک خودروی ون عراقی روی داد، تایید کرد و از واژگونی یک دستگاه خودروی دیگر در ۲۰ کیلومتری مرز چزابه که به جان باختن یک زائر ایرانی و مجروحیت ۷ تن دیگر منجر شده است بود، سخن گفت و به تصادف یک دستگاه ون با اتوبوس که بر اثر آن دو زائر جان خود را از دست داده و ۷ تن دیگر مجروح شده است بودند، اشاره کرد.

حوادثی که مسؤولان حج و زیارت با وجود پیگیری هایی ایسنا در روزهای گذشته، از آن اطلاعی نداشتند و پاسخگویی در این رابطه را متوجه ستاد مرکزی اربعین و مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر دانستند و اکنون نیز هیچ مقام مرتبط و مسؤولی پاسخگوی پرسش های که راجع به اوضاع مجروحان و مصدومان سوانح حاشیه ای پیاده روی اربعین در بیمارستان هایی که به خدمت زلزله زدگان درآمده اند نیست.

سازمان حج و زیارت که تا دو سال پیش راجع به اربعین اختیار کامل داشت، بعد از اتفاق منا در عربستان و درگیری هایی که تحت تاثیر شرایط آن موقع داشت، با تصمیم رییس دولت این مسؤولیت را به وزارت کشور واگذار کرد. بعد از آن در وزارت کشور و با حضور دستگاه های دخیل – از وزارت کشور و امور خارجه تا هلال احمر و نیروی انتظامی و شرکت حج و زیارت – ستاد اربعین را تشکیل و جهت هر یک از دستگاه ها نیز وظیفه مشخصی تعیین شد.

چه کسی از حال زائران اربعین بعد از زلزله خبر دارد؟

اما بررسی اخبار سوانح اربعین که معمولا به ارائه اطلاعات ناقص و با تاخیر راجع به آینده زائران جان باخته و مجروح می پردازد، نشان می دهد در این بخش ضعف هایی وجود دارد که با توجه به خانواده های دلواپس و چشم انتظار در ایران، کوتاهی در پاسخگویی و اطلاع رسانیِ درست از احوال زائرانی که از چند ماه قبل از اربعین جهت این سفر معنوی هیجان دارند، قابل تسامح و تساهل نیست.

در چند روز گذشته با آن که شرکت حج و زیارت به استناد گزارش ستاد اربعین از جان باختن بیش از ۵۰ زائر ایرانی در پیاده روی امسال خبر داد و سرکنسول کشور عزیزمان ایران در کربلا هم فوت ۳۰ زائر ایرانی در این شهر تایید کرد، ولی تا این لحظه کمتر اطلاعاتی از مشخصات این زائران و با حتی نام آن ها به طور کامل انتشار یافته و در مواقع نادری بوده که بعد از وقوع هر یک از حوادث اربعین، اسامی جان باختگان و مجروحان درست و کامل انتشار یافته هست. معمولا هلال احمر اسامی مصدومان و مجروحان را اعلام می کند و اطلاعات جان باختگان نیز میان اخبار روزانه گُم می شود؛ می ماند خانواده های چشم انتظار و نگرانی که نمی دانند از اوضاع زائرشان که در عراق و یا در راه بازگشت با اختلال شبکه ارتباطی نیز مواجه شده است اند، چگونه مطلع شوند.

بعد از وقوع زلزله ۷.۲ ریشتری یکشنبه‌شب در عراق که شهرهای مرزی کشورمان را نیز درنوردید، و با توجه به ادامه حضور بعضی زائران ایرانی در عراق بعد از مراسم اربعین، ت

یقینا در زلزله یکشنبه شب نیز که در نخستین اخبار، کانونِ آن عراق اعلام شده است بود و نگرانی هایی را راجع به اوضاع زائران بازمانده در این کشور ایجاد کرد، اگر زائران به اینترنت دسترسی نداشتند و تصویرهای و فیلم هایی را از احوال خود مخابره نمی کردند، اکنون کسی نمی دانست ایرانی های مانده در عراق، در چه شرایطی به سر می برند!

واژه های کلیدی: اخبار | زلزله | اربعین | زائران | ایرانی | دستگاه | حج و زیارت | اربعین حسینی | زائران اربعین | پیاده روی اربعین

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs